Україна – земля з багатющою історією, мальовничою природою, численними пам’ятками. Кожен куточок нашої рідної країни сповнений героїки, легенд і переказів. Лицарська слава наших земляків живе у віках завдяки живим свідкам минулого – історичним містам і селам, які в різні часи були містами-державами, резиденціями князів, місцями перебування урядів, центрами національно-визвольних повстань. Сьогодні вони є або можуть стати туристичними центрами. Адже колись ці міста та села були столицями України, а сьогодні є носіями історичної пам’яті українського народу, багатошаровими часово-просторовими соціокультурними організмами. Кожен такий населений пункт має свій міт, свою містику, свої архетипи і стереотипи. Вони часто-густо беруть свій початок саме в славі минулих епох.

Сьогодні важливо вдихнути в місця слави пам’ять про час їхнього найвищого піднесення, довести теперішнім мешканцям винятковість рідного краю в процесі українського державотворення. Сподіваюся, що ця пам’ятка допоможе в багатьох куточках нашої країни дізнатися про свою унікальність, закласти міцну цеглину в фундамент самоврядування та туристичної привабливості краю.

Не претендуючи на вичерпність, ми розмістили в алфавітному порядку сучасні міста і села України (складено список із понад 150 існуючих нині населених пунктів), на території яких були столиці племінних союзів, античні міста-держави, столиці давньоруських і самоврядних удільних князівств, українські козацькі столиці, міста, де перебувало керівництво УНР і ЗУНР, самоврядних українських республік часів Першої і Другої світових воєн.

Також у списку центри окупаційних адміністрацій Речі Посполитої, Радянського Союзу, гітлерівської Німеччини, сепаратистських режимів доби визвольних змагань, а також найбільші повстанські столиці, які в різні часи боролися за свободу рідної землі.

Антонівці – столиця Антонівецької республіки (Березень – літо 1943).

Бабчинці – столиця Ямпільського повстання (1921).

Баланівка – столиця Бершадського повстання (1930).

Балта – столиця Ханської України (1750-ті роки – 1770).

Батурин – столиця лівобережної Гетьманщини (1669–1704, 1751–1764).

Бахчисарай – столиця Кримського ханства (1449–1490 (Кирк-Ер), 1490–1777) та Кримської народної республіки (09.12.1917–01.1918).

Палац у Бахчисараї. Малюнок 1770 року

Белз – столиця Белзького удільного князівства (1170–1462), центр окупаційної адміністрації Белзького воєводства (1462–1793).

Бердянськ – столиця Бердянського повстання (1918).

Бібрка – столиця Бібрського удільного князівства (XIV ст.).

Біла Церква – столиця повстання Косинського (1591–1592), Паліївщини (1702–1704), Війська Запорозького (1704–1709).

Білгород-Дністровський (Тіра) – старогрецьке місто-держава (V–І ст. до н. е.).

Білогородка (Білгород) – столиця Білгородського удільного князівства (1117–1206).

Богданівка – столиця Павлоградського повстання (04–06.04.1930).

Боремель – столиця Буремльського удільного князівства (1452–1610).

Бориспіль – столиця Бориспільського повстання (1920).

Боровичі – столиця Новочетвертинського удільного князівства (ІІ пол. XVI ст. – 1684).

Борщів – де-факто столиця ЗУНР (перша половина липня 1919).

Брацлав – столиця повстання міщан (1541), повстання С. Наливайка (1594–1595), центр окупаційної адміністрації Брацлавського воєводства (1566–1793).

Буськ – столиця удільного князівства дулібського племені бужан (VIII–ІХ ст.), Буського удільного князівства (1100–1180).

Бучач – де-факто столиця ЗУНР (травень 1919–06.06.1919).

Васильків (Василів) – столиця Василівського удільного князівства (1164–1399), повстання Чернігівського полку (1826).

Велицьк – столиця Велицького удільного князівства (1450–1613).

Вишгород – столиця Вишгородського удільного князівства (1077–1239).

Вишнівець – столиця Вишневецького удільного князівства (1490–1793).

Вільшанка – столиця М’ястківського повстання (1930).

Вінниця – столиця українського козацтва під протекторатом Речі Посполитої (1693–1704), де-факто столиця УНР (05.02.1919–06.03.1919; травень – 09.06.1920).

Вознесенськ – столиця повстання Бузьких козаків (1817).

Володимир-Волинський – столиця Волинського князівства (987–1452, з перервами).

Гадяч – столиця лівобережної Гетьманщини (1663–1668).

Галич – столиця Галицького князівства (1084–1199).

Глухів – столиця Глухівського удільного князівства (1246–поч. XVI ст.), лівобережної Гетьманщини (1708–1751).

Городець – столиця Городецького удільного князівства (XIV–XV ст.).

Градениці – столиця Граденицького повстання (26–28.02.1930).

Грузьке – де-факто столиця Коліївщини (10.07.–21.07.1768).

Гуляй-Поле – столиця “Вільної території” Нестора Махна (27.11.1918–06.1919).

Джулинка – столиця Джулинського повстання (03.1930).

Димер – столиця українського козацтва під протекторатом Речі Посполитої (1676–1679).

Дніпро (Катеринослав) – столиця “Вільної території” Нестора Махна (28.10.1919–12.1919).

Дорогобуж – столиця Дорогобузького удільного князівства (1084–1223, з перервами).

Драбів – столиця Драбівського повстання (1931).

Дубровиця – столиця Дубровицького удільного князівства (1168–1521).

Євпаторія (Керкінитида) – старогрецьке місто-держава (V–II ст. до н. е.).

Жидачів – столиця Жидачівського удільного князівства (1403–1442).

Житомир – столиця удільного князівства древлянського племені житичів (VI ст.–946), де-факто столиця УНР (08–14.02.1918, 24.02.–09.03.1918).

Жмеринка – де-факто столиця УНР (12.1918–01.1919).

Зазим’я – столиця Зазимського повстання (04.–05.1920).

Заліщики – де-факто столиця ЗУНР (з 08.06.1919).

Запоріжжя (Хортиця, Кучугурське городище) – столиця беклярбека Мамая (1363–1395), Запорозької Січі (1556–1557).

Мамай. Кримський запорожець. Народна картина

Збараж – столиця Збаразького удільного князівства (1460–1630).

Звенигород (Звенигород Галицький) – столиця Звенигородського удільного князівства (1084–1211).

Звенигород (Звенигород на Дністрі) – столиця Звенигородського удільного князівства (ХІІ ст.).

Знам’янка – столиця повстання Григор’єва (05.1919).

Золотоноша (Глинськ) – столиця Глинського удільного князівства (Мамаїв) (1380–1508).

Івано-Франківськ (Станиславів) – де-факто столиця ЗУНР (02.01.1919 – травень 1919).

Ізяслав – столиця Заславського удільного князівства (XV–XVII ст.).

Кам’янець-Подільський – столиця Подільського князівства (1374–1434), центр окупаційної адміністрації Подільського воєводства (1434–1793), де-факто столиця УНР (11– 28.03.1919; 14.06.–16.11.1919; 21.06.–09.07.1920; вересень-листопад 1920), де-факто столиця ЗУНР (15.07.1919–16.11.1919).

Кам’янка-Дніпровська (Кам’янське городище, Метрополь) – столиця скіфської держави царя Атея (358–339 р. до н. е.).

Камінь-Каширський – столиця Каширського удільного князівства (1387–1653).

Канів (Родень на Княжій горі) – столиця Артанії (VI–IX ст.), Канівського удільного князівства (1149–1223).

Капулівка (Базавлук, Чортомлик) – столиця Запорозької Січі (1593–1638, 1652–1709, 1728–1730).

Керч (Пантікапей) – столиця Боспорського царства (438 р. до н. е. – 335 р. н. е.).

Руїни Пантікапею. Фото: wikimedia.org

Київ – столиця Куявії (VI–IX ст.), Київської Русі (860–1132), Великого князівства Київського (1132–1240), Київського князівства в складі Золотої Орди (1240–1362), Київського князівства у складі Великого Князівства Литовського (1362–1470), центр окупаційної адміністрації Київського воєводства (1471–1795), столиця Війська Запорозького (1619–1622), Великого князівства Руського (1658–1659, де-юре до середини XVIII ст.), Шулявської республіки (12–16.12.1905), Української Народної Республіки (20.11.1917–08.02.1918, 09.03.1918–29.04.1918), Української Держави (29.04.1918–14.12.1918), УНР (14.12.1918–5.02.1919), Куренівського повстання (04.1919), центр радянської окупаційної адміністрації (1934–1941, 1943–1991). Столиця України з 24 серпня 1991 року.

Клевань – столиця Клеванського удільного князівства (1440–1475).

Клекотина (Слобода Мурафська) – столиця Мурафського повстання (1930).

Кліщинці – столиця Кліщинського повстання (1767–1770).

Ковель – столиця Ковельського удільного князівства (1390–1590), центр польського повстання в Правобережній Україні (1831).

Колки – столиця Колківської республіки (13.05.–03.11.1943).

Колодне – столиця Колоденського удільного князівства (1463–1518).

Корець – столиця Корецького удільного князівства (1407–1651).

Коростень (Іскоростень) – столиця Древлянського князівства (VI ст.–946).

Корсунь – столиця Пороського удільного князівства (1146–1289).

Космач – столиця Космацької республіки (12.1944–02.1945).

Легедзине – столиця Легедзинського повстання (1920).

Луцьк – столиця Луцького удільного князівства (1099–1431, з перервами), центр окупаційної адміністрації Волинського воєводства (1566–1795).

Панорама Львова початку XVII століття. Гравюра Абрахама Гогенберга – перше відоме зображення міста

Львів – столиця Антського союзу (Головсько, городище на Замковій горі) (IV–VII ст.), Королівства Русі (1272–1349), центр окупаційної адміністрації Руського воєводства (1434–1772), коронного краю у складі Габсбурзької монархії “Королівство Галичини та Володимирії” (1772–1918), центр революції в Галичині і Львівського повстання (1848), Західноукраїнської Народної Республіки (13.11.1918–21.11.1918, де-юре – до 1923 року) та Української держави (30.06.–12.07.1941).

Любар (Болохів, Любартів) – столиця Болохівського удільного князівства (ХІ–ХІІІ століття), Любартівського удільного князівства (XIV ст.), Любарського повстання (1930).

Марганець (Томаківка) – столиця Запорозької Січі (1540–1593).

Медвин – столиця Медвинської республіки (1920–1921).

Миколаїв (Дикий Сад) – кіммерійське місто-держава (1300–900 р.р. до н. е.).

Миньківці – столиця Миньковецької держави Ігнація Сцибор-Мархоцького (1788–1827).

Мліїв – столиця Мліївської республіки (1919–1922).

Мотовилівка – столиця Васильківського повстання (04.–08.1919).

Немирів – столиця Князівства Українського під протекторатом Османської імперії (1677–1683), українського козацтва під протекторатом Речі Посполитої (1684–1692).

Несвіч – столиця Несвіцького удільного князівства (1388–1460).

Нікополь (Микитин Ріг) – столиця Запорозької Січі (1639–1652).

Новгород-Сіверський – столиця Сіверського удільного князівства (1097–1503, з перервами).

Овруч – столиця Овруцького удільного князівства (ХІІ–ХІІІ ст.).

Одеса – центр сепаратистської, так званої “Одеської радянської республіки” (20.02.–15.03.1918), “Бесарабської радянської соціалістичної республіки” (06.05.–02.08.1919) та румунського окупаційного губернаторства Трансністрія (17.10.1941–29.01.1944).

Олевськ – столиця Олевської республіки (21.08.–15.11.1941).

Олесько – повстанська столиця низки виступів проти поляків у XV ст.

Олешки – столиця Запорозької Січі під Османським протекторатом (1711–1728 (1734)).

Ольшаниця (Торчеськ) – столиця Торчеського удільного князівства чорних клобуків (до 1093, 1155–1240).

Опорець – центр сепаратистської, так званої “Бойківської радянської республіки” (21–26.08.1920).

Остер (Городець Остерський) – столиця Городець-Остерського удільного князівства (ХІІ ст.).

Острог – столиця Острозького удільного князівства (1340–1753).

Острожець – столиця Острожецького удільного князівства (1386–1585).

Очаків (Борисфен) – старогрецьке місто-держава (645 р. до н. е. – V ст. до н. е.).

Павлівка (Порицьк) – столиця Порицького удільного князівства (1474–1618).

Парутине (Ольвія) – старогрецьке місто-держава (647 р. до н. е. – ІІ ст. до н. е.).

Пересопниця – столиця Пересопницького удільного князівства (1147–1229, з перервами).

Макет середньовічної Пересопниці. Фото: wikimedia.org

Переяслав – столиця Переяславського князівства (ХІ ст.–1323), повстання Тараса Трясила (1630).

Плебанівка – столиця Шаргородського повстання (1930).

Плужне – столиця Грицівського повстання (1930).

Покровське – столиця Запорозької Січі (1734–1775).

Поправка – столиця Київської козаччини (1855).

Путивль – столиця Путивльського удільного князівства (1146–1500).

Ратне – столиця Ратненського удільного князівства (1377–1475).

Республіканець (Кам’янка) – столиця Запорозької Січі (1730–1734).

Рівне – столиця Ровенського удільного князівства (1480–1518), де-факто столиця УНР (31.03.–05.05.1919), столиця німецької окупаційної адміністрації Райхскомісаріату Україна (01.09.1941–10.11.1944).

Роговичі – столиця Роговицького удільного князівства (1480–1610).

Роксолани (Ніконій) – старогрецьке місто-держава (V–II ст. до н. е.).

Ружин – столиця Ружинського удільного князівства (1450–1490).

Сарни – де-факто столиця УНР (14–24.02.1918).

Севастополь (Херсонес Таврійський) – старогрецьке місто-держава (422 р. до н. е. – ІІ ст. до н. е.).

Сімферополь (Неаполь Скіфський) – столиця Скіфського царства в Криму (ІІІ–ІІ ст. до н. е.), центр сепаратистської, так званої “Радянської соціалістичної республіки Тавриди” (19.03.1918–30.04.1918).

Сміла – столиця Смілянського князівства (Х–ХІ століття).

Смотрич – столиця Подільського князівства (1363–1373).

Снятин – столиця повстання Лева (1457) і повстання Мухи (1490–1492).

Соболівка – столиця Соболівського повстання (03.1930).

Сокіл – столиця Сокольського удільного князівства (1490–1610).

Старий Крим (Солхат) – столиця Кримського улусу Золотої Орди (ХІІІ ст. – 1430-ті рр.).

Старий Чорторийськ – столиця Чорторийського удільного князівства (1384–1730).

Старобільськ – столиця Старобільського повстання (1917–1921), центр радянської окупаційної адміністрації (1943).

Степань – столиця Степанського удільного князівства (ХІ–XVI ст.).

Стільсько – столиця Білої Хорватії (VII ст.–993).

Татарбунари – столиця Татарбунарського повстання (15–25.09.1924).

Теребовля – столиця Теребовлянського удільного князівства (1084–1141).

Тернопіль – де-факто столиця ЗУНР (22.11.1918–01.01.1919), центр сепаратистської, так званої “Галицької соціалістичної радянської республіки” (15.07.–21.09.1920).

Трахтемирів – столиця українського реєстрового козацтва (1576–1637).

Трипілля – столиця Трипільського удільного князівства (1162–1223).

Тристень – столиця Тристенського удільного князівства (1526–1621).

Турбаї – столиця Турбаївського повстання (1789–1793).

Ужгород – столиця Підкарпатської Русі (Карпатської України) (30.09–09.11.1938).

Умань – де-факто столиця Війська Запорозького (20.06.–07.1665), столиця українського козацтва під протекторатом Речі Посполитої (1669–1674), Коліївщини (10.06.–26.06.1768).

Фастів – столиця повстання Миська Фастівця (1618), Паліївщини (1685–1702), де-факто столиця Коліївщини (26.06.–09.07.1768).

Феодосія (Кафа) – старогрецьке місто-держава (VІ ст. до н. е. – 355 р. до н. е.), столиця Кримського ханства (1777–1783).

Харків – центр сепаратистських: так званої “Української народної республіки рад” (25.12.1917 – 19.03.1918), “Донецько-Криворізької радянської республіки” (12.02.–19.03.1918), “Української радянської республіки” (19.03.1918 – Квітень 1918), центр радянської окупаційної адміністрації (19.12.1919–24.06.1934).

Хмельницький (Проскурів) – де-факто столиця УНР (08–10.03.1919 – 28–29.03.1919; 17–20.11.1919; 15–21.06.1920).

Ходжа Сала (Мангуп, Дорос) – столиця готського князівства Дорі (VII–ІХ ст.) та пізньовізантійського Феодоро (XIV ст. – 1475).

Холодний яр (Медведівка, Боровиця, Жаботин, Мельники, Мотронинський монастир) – столиця повстання Павлюка (1637), “Холодноярської Січі” Степана Опари (1665), гайдамацького повстання (1750–1752), повстання Харка (1764–05.1765), Коліївщини (1767 – 10.06.1768), Холодноярської республіки (1919–1922).

Тарас Шевченко. “Мотрин монастир”, акварель, 1845 рік

Хотин – столиця Хотинської директорії (Молдавська народна республіка) (01.–02.1919).

Хуст – столиця Карпатської України (10.11.1938–15.03.1939 (проголошення незалежності) – травень 1939).

Цвітне – столиця “Республіки Чорного лісу” (1919–1922).

Черкаси – столиця Руського каганату (830–899).

Чернівці – центр окупаційної адміністрації коронного краю у складі Габсбурзької монархії “Герцогство Буковина” (1849–1918), румунського окупаційного губернаторства Буковина (22.07.1941–03.1944).

Чернігів – столиця Чернігівського князівства (ХІ ст. – 1503, з перервами), центр окупаційної адміністрації Чернігівського воєводства (1635–1654).

Четвертня – столиця Четвертинського удільного князівства (1388–1728).

Чигирин – столиця Війська Запорозького (1648–1676).

Чортків – де-факто столиця ЗУНР (до 28.06.1919).

Чугуїв – столиця Чугуївського повстання (1819).

Шебелинка – столиця Шебелинського повстання (1829).

Шипилівка (Муаззам Урду) – тимчасова столиця Золотої Орди, літня резиденція золотоординського правителя Абдаллаха (1363).

Шипинці – столиця Шипинської землі (1359–1373).

Шумськ – столиця Шумського удільного князівства (1157–1225).

Ясіня – столиця Гуцульської республіки (08.11.1918–11.07.1919).